Jak odpowiednio dbać o opony samochodowe?

www.crazyorange.pl niewidzialna wycieraczka

Bez opon ani rusz – samochód składa się z wielu różnych, ważnych elementów, lecz nie ma wątpliwości, że wysokie miejsce na liście priorytetów powinny zajmować także opony. To przecież one mają styczność z nawierzchnią w trakcie jazdy, a co za tym idzie w bardzo dużym stopniu wpływają na nasz komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Nic więc dziwnego, że eksperci często wskazują i przypominają o tym, jak ważne jest właściwe dbanie o ogumienie naszego samochodu. Już sam dobór właściwych opon jest niezwykle ważny, natomiast o czym jeszcze powinniśmy pamiętać, aby zachować opony w dobrym stanie? Bardzo istotne jest to, abyśmy wszystkie działania podejmowali regularnie.

Chodzi tutaj na przykład o sprawdzanie stanu bieżnika czy kontrolę ciśnienia w ogumieniu. Kolejne rzeczy to właściwe wyważenie kół, gdyż to również ma spory wpływ na żywotność opon. Oczywiście bardzo ważna jest także reakcja w momencie, kiedy stwierdzimy, że coś jest nie tak – warto szybko reagować i wymieniać elementy zużywane czy też same opony w momencie, kiedy widzimy, że jest to konieczne. Nie należy zwlekać, tym bardziej, że jazda może być wtedy nie tylko mało komfortowa, ale też po prostu dużo bardziej niebezpieczna.

Co wpływa na żywotność opon?

24h/d Tyre services

Wpływ na żywotność ogumienia naszego samochodu ma wiele czynników. Począwszy od samego stylu jazdy, poprzez właściwe wyważenie kół, a skończywszy na tym, w jaki sposób przechowywane są opony. Kierowcy powinni być przecież przygotowani na zmianę opon w zależności od pogody, dlatego też konieczne jest także zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania nieużywanych opon. Miejsce to musi być suche, a same opony nie powinny leżeć jedna na drugiej – takie postępowanie może bowiem doprowadzić do tego, że na oponach pojawią się odkształcenia, które to mogą być początkiem poważnych problemów.

Stosowanie odpowiednich opon dobranych do pory roku to także bardzo istotna kwestia – chodzi tutaj nie tylko o wydłużenie czasu eksploatacji ogumienia, ale też o nasze bezpieczeństwo. Wszak opony przeznaczone na zimę i na lato różnią się między sobą, a co za tym idzie ich stosowanie powinno być uzależnione właśnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. W przeciwnym razie opony mogą dużo szybciej się zużywać, ale też stanowić dla nas niebezpieczeństwo. Biorąc to wszystko pod uwagę pamiętajmy o właściwym zadbaniu o ten element naszego auta.