Jak zadbać o opony zimowe, by służyły jak najdłużej?

sonda paliwowa 24h/d Tyre services

Zima zawsze zaskakuje drogowców – kierowcy mogą być jednak odpowiednio przygotowani na zimową porę roku. Warto dobrze zadbać o swoje auto, aby nie doświadczyć przykrej niespodzianki, gdy samochód nie będzie chciał odpalić w jeden z mroźnych poranków. Bardzo ważny aspektem przygotowań do zimy jest jednak również właściwe ogumienie – koniecznie trzeba stawiać na zimową mieszankę ogumienia, a to dlatego, że jest ona po prostu dużo lepiej przystosowana do jazdy w trudnych warunkach niż opony przeznaczone do jazdy latem. W związku z tym warto wiedzieć także o tym, jak prawidłowo zadbać o opony zimowe. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że zamian opon wraz ze zmianą pogody to bardzo dobra i bezpieczna praktyka.

Źle dopasowane ogumienie może się nie tylko dużo szybciej zużywać, ale też w znaczący sposób wpływać na nasz komfort jazdy czy bezpieczeństwo, choćby ze względu na kłopoty przy hamowaniu. Sama zmiana opon to jedno – inną kwestią jest zadbanie o opony zimowe. Kierowca powinien regularnie kontrolować kondycję ogumienia, sprawdzając zużycie oraz głębokość bieżnika. Nie można również zapominać o kontroli ciśnienia powietrza, ale też o właściwym wyważeniu każdego koła, co wpływa na zużycie opon.

Opony zimowe – o tym musisz pamiętać!

Spore znaczenie ma także nas styl jazdy, gdyż to również wpływa na ogólną żywotność opon.

W przypadku opon zimowych należy pamiętać, że często są one wystawione na bardzo trudne warunki na drodze – śnieg, błoto, mróz i bardzo niskie temperatury. Oczywiście takie opony są dużo lepiej przygotowane do jazdy w takich warunkach niż ogumienie letnie, natomiast należy cały czas kontrolować stan opon, aby w razie jakichkolwiek problemów móc szybko i skutecznie zareagować. W przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko szybkim zużyciem się opon, ale też bezpieczeństwem swoim oraz innych użytkowników drogi. Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia, jaką jest przechowywanie opon zimowych w okresie, kiedy z nich po prostu nie korzystamy. Najlepszym rozwiązaniem jest składowanie opon na specjalnych stojakach.

Ważne, aby opony nie leżały jedna na drugiej, ani też nie leżały w pozycji pionowej – wszystko to może sprawić, że po miesiącach takiego leżenia na oponach pojawiają się różnego rodzaju wgniecenia czy odkształcenia. Opony zimowe powinniśmy także przechowywać w miejscu suchym, gdzie nie ma dostępu promieni słonecznych – promieniowanie UV może bowiem wpływać na starzenie się mieszanki.