Jak przechowywać opony?

Jak przechowywać opony?
https://duda-cars.pl/serwisy/autoryzowany-serwis-mercedes-benz-goleczewo/

To jak długo będziemy mogli korzystać z danych opon, będzie zależało od wielu różnych czynników. Od tego ile jeździmy, w jakich warunkach, po jakich drogach, od producenta i jakości ich wykonania, ale również od tego, w jaki sposób są one przechowywane. Dlatego też, warto wiedzieć, jak należy takie opony przechowywać, aby mieć pewność, że nic się z nimi nie będzie działo i że spokojnie będziemy mogli z nich korzystać przez dłuższy czas, mając pewność, że ich jakość nie uległa pogorszeniu.

Na co trzeba zwracać uwagę?

Podczas przechowywania opon trzeba zwracać uwagę na wiele różnych rzeczy, a to oznacza, że im dokładniej zapoznamy się z tymi zasadami, tym łatwiej będzie nam je w odpowiedni sposób spełnić.

Dlatego warto dopilnować, aby nasze opony nie były przechowywane blisko źródła ciepła czy urządzeń elektrycznych, bo może to powodować zmiany w ich cząsteczkowej strukturze. Dodatkowo muszą być przechowywane w suchym, chłodnym i wentylowanym pomieszczeniu, ale nie może być w nim przeciągów. Koniecznie musimy również dopilnować, aby podłoga była czysta, bez śladów olejów czy benzyny, bo one również mogą uszkodzić ogumienie, i to nie tylko w formie płynnej, ale również przez same opary. Absolutnie nie wolno nam przechowywać opon na zewnątrz.

Nawet jeśli będą czymś przykryte, to i tak nie uda nam się ich ochronić przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: wilgoć, nasłonecznienie i zła pogoda. Ale ważne jest nie tylko samo miejsce w którym przechowujemy nasze opony. Bardzo istotny jest również fakt w jaki sposób są one ułożone, a to będzie zależało również od tego, czy mamy felgi czy nie.

Co jest dozwolone a co nie?

Sposób przechowywania opon będzie się różnił w zależności od tego czy mamy felgi czy nie.

Jeśli dotyczy nas ta druga opcja, to opony powinny być ustawione obok siebie, w pozycji pionowej i obracane przynajmniej raz w miesiącu o 90 stopni. Absolutnie nie wolno nam wówczas wieszać ich na haku czy układać na stos, jedną na drugiej, bo wówczas może dojść do ich wypaczenia i nie będą one już zdatne do dalszego użytkowania. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja jeśli mamy opony z felgami. Wówczas kategorycznie nie wolno nam ich przechowywać postawionych w pozycji pionowej.

To mogłoby prowadzić do ich wypaczenia z powodu nadmiernego ciężaru, który związany jest z obręczą. Takie opony powinny być przechowywane na haku, albo ułożone na stos, jedna na drugiej. Oczywiście tak samo jak w poprzednim przypadku, powinniśmy je przynajmniej raz w miesiącu obracać, tak aby nie doszło do ich odkształcenia, a jeśli stoją na stos, to trzeba pamiętać o zamienianiu ich kolejności. Dobrze też będzie, jeśli w obydwóch przypadkach opony będą znajdowały się na specjalnych stojakach, tak aby nie musiały stać bezpośrednio na podłodze.

Warto zobaczyć o czym należy pamiętać podczas przechowywania opon, tak aby mieć pewność, że nie przyczynimy się do pogorszenia ich jakości. Co więcej, jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca do ich przechowywania, to zawsze warto się zastanowić nad wynajęciem takiego miejsca w specjalnych magazynach, gdzie opony są przechowywane w profesjonalny sposób. Wówczas będziemy musieli trochę zapłacić, ale jednocześnie będziemy mieli pewność, że nic się z nimi nie będzie działo podczas przechowywania.