Dlaczego należy zmieniać opony na zimę?
części zamienne do traktorów
Zmiana opon letnich na zimowe i odwrotnie wraz ze zmianą pór roku to bardzo ważna kwestia, o której niestety wielu kierowców cały czas zapomina. Niektórzy się z taką zmianą po prostu nie spieszą, inni z kolei całkowicie jej nie wykonują. Tymczasem ma to spory wpływ nie tylko na żywotność ogumienia, ale również na nasze bezpieczeństwo. Warto więc wiedzieć dlaczego powinniśmy zmieniać opony na zimę i lato. Chodzi tutaj przede wszystkim o fakt, że ogumienie specjalistyczne jest wykonane z odpowiednich materiałów z myślą o konkretnych właściwości, które to znajdą zastosowanie w danych warunkach atmosferycznych. Oznacza to, że opony zimowe zostały specjalnie przystosowane do jazdy zimową porą roku, tak samo jak opony letnie zostały stworzone z myślą o letniej jeździe. Takie ogumienie różni się więc nie tylko rodzaje bieżnika, ale też na przykład składem mieszanki. Czym charakteryzują się opony letnie? Choćby tym, że w ich przypadku ta mieszanka jest twardsza. Z kolei opony zimowe wykonuje się z miększej gumy i posiada odpowiednie nacięcia, tzw.
lamele, których zadaniem jest poprawa przyczepności na śliskiej drodze. Wszystko to sprawia, że opony należy dostosować do panującej właśnie pory roku.
Zamiana opon letnich na zimowe i odwrotnie – dlaczego?
Inne właściwości konkretnego ogumienia to wystarczający powód, aby dokonywać sezonowej zamiany opon. Trzeba zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że opony zimowe mogą zachowywać się latem zupełnie inaczej i być po prostu dużo mniej efektywnie – podobnie jak opony letnie w zimę. Szybciej się zużywają, a do tego nie zapewnią nam maksymalnej przyczepności oraz komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Potwierdzeniem tego wszystkiego są różnego rodzaju testy, wedle którego źle dobrane ogumienie rzeczywiście ma wpływ choćby na skuteczność hamowania. Dobrze jest więc zadbać o nasze bezpieczeństwo na drodze. Jest jeszcze jedna kwestia związana z sezonową zamianą opon – nieużywane ogumienie musi być przez nas także odpowiednio przechowywane, gdyż w przeciwnym razie może stracić swoje właściwości bądź też może po prostu zostać uszkodzone. Bardzo złym pomysłem jest więc chociażby trzymanie opon jedna na drugiej, gdyż efektem tego mogą być różne odkształcenia na ogumieniu.
Opony muszą być przez nas trzymane w miejscu suchym, z dala od ostrych elementów i niesprzyjających warunków atmosferycznych, które to mogłyby narazić ogumienie na ryzyko uszkodzenia.