Czy musimy przewozić na lawecie maszyny budowlane?

filtr oleju silnikowego do koparki koparki gąsienicowe

Dobrze zdajemy sobie sprawę, że poza dźwigami, które stoją w jednym miejscu i nie mają możliwości przemieszczania się, reszta sprzętów budowlanych, raczej jest mobilna. Jednak jeżeli musimy, któreś z nich przetransportować z miejsca na miejsce, to powinniśmy się dowiedzieć, w jaki sposób powinno się to odbywać.

Może się wówczas okazać, że to, że jakaś maszyna posiada koła i może jeździć po placu budowy, wcale nie oznacza, że równie swobodnie może jeździć po ulicach. Warto takie rzeczy wcześniej sprawdzać, bo może się okazać, że niepotrzebnie zapłacimy karę.

Większość sprzętów jedzie na lawecie

Chociaż koparki mają koła i mogą całkiem sprawnie się poruszać, to jednak niewielka prędkość jaką mogą one rozwijać sprawia, że lepiej będzie jeśli pojadą na lawecie. Wówczas szybciej dotrą na miejsce, a dodatkowo zmniejszone do minimum zostanie niebezpieczeństwo, że będą uczestniczyły w wypadku.

Oczywiście, jeśli odległość do pokonania jest stosunkowo mała, to mogą ten kawałek przejechać, ale wówczas muszą mieć rejestrację i światła, a dodatkowo ich operatorzy muszą zwracać baczną uwagę na to, co dzieje się na drodze. Im większe są sprzęty budowlane, z których będziemy korzystać, im mniejsza jest widoczność z nich, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będą musiały jechać na lawecie, a niejednokrotnie może się okazać, że konieczne będzie do nich wynajęcie odpowiedniego tira, który je przewiezie.

Nie mniej warto to zrobić w ten sposób, bo może się okazać, że dzięki temu zaoszczędzimy sobie wielu problemów, a dodatkowo jeszcze sami będziemy spokojniejsi o to, czy ten cały sprzęt bez przeszkód dotrze na miejsce. Warto zapoznać się z wytycznymi odnośnie przewożenia tego typu sprzętów, bo wówczas będziemy wiedzieli czego się spodziewać i jakie kary mogą nam grozić, jeśli nie dostosujemy się do tych wytycznych.

Co więcej, trzeba powiedzieć, że ważne jest tutaj bezpieczeństwo innych użytkowników dróg i to, aby nie niszczyć jezdni, dlatego musimy się trzymać tych wytycznych i większość maszyn budowlanych przewozić na lawecie.